De Kosten van Stilstaan
Europese index voor efficiëntie van stedelijk vrachtvervoer — Zeven hoofdsteden, Een volledig jaar aan data
- 7 Europese hoofdsteden
- Volledig jaar 2025
- Scores 0–100 (hoger = efficiënter)
- Twee dimensies: Hoe het verkeer stroomt · Externaliteiten
Algehele ranglijst
Efficiëntiescores voor elke stad, gecombineerd uit twee pijlers over twee voertuigtypes. Hoger = efficiënter wegennet.
- 61
Berlijn leidt — de enige stad boven 60 op beide dimensies
- 25
Madrid scoort laagst — nul uur zonder congestie voor beide voertuigtypes
- 144%
Efficiëntiekloof tussen de beste en slechtste stad in de geanalyseerde voertuigen
- 5/7
Steden waar vrachtwagens personenwagens overtreffen in efficiëntie
| Rang | Stad | Score (Totaal) | Hoe het verkeer stroomt · Externaliteiten | Niveau |
|---|---|---|---|---|
| 1 | BerlinDe Benchmark | 61/100 | Hoe verkeer stroomt61 Externaliteiten62 Personenwagens55 Vrachtwagens71 | Hoog |
| 2 | AmsterdamCompact en doorstromend | 59/100 | Hoe verkeer stroomt55 Externaliteiten72 Personenwagens55 Vrachtwagens65 | Gemiddeld |
| 3 | DublinVrachtwagenstad | 49/100 | Hoe verkeer stroomt48 Externaliteiten52 Personenwagens43 Vrachtwagens57 | Gemiddeld |
| 4 | RomeLangzaam maar doorstromend | 48/100 | Hoe verkeer stroomt39 Externaliteiten74 Personenwagens37 Vrachtwagens63 | Gemiddeld |
| 5 | ParisVastgelopen maar voorspelbaar | 37/100 | Hoe verkeer stroomt30 Externaliteiten58 Personenwagens31 Vrachtwagens46 | Laag |
| 6 | LondenEen uitdaging op het gebied van planning | 29/100 | Hoe verkeer stroomt21 Externaliteiten52 Personenwagens29 Vrachtwagens27 | Laag |
| 7 | MadridOnder druk | 25/100 | Hoe verkeer stroomt16 Externaliteiten54 Personenwagens28 Vrachtwagens22 | Laag |
- Hoog (60+)
- Gemiddeld (40–59)
- Laag (0–39)
Hoe gemakkelijk voertuigen door het netwerk bewegen — congestiebelasting, perioden zonder congestie en variabiliteit in reistijd.
De afval geproduceerd door voertuigen in het netwerk — voornamelijk stationair rijden tijdens de rit.
Elk voertuigtype wordt afzonderlijk beoordeeld en vervolgens gecombineerd.
Stadsprofielen
Volledige scoreoverzicht voor elke stad.

Berlin
De Benchmark
61TotaalHoogRang 1 van 7Hoe verkeer stroomt61Externaliteiten62Personenwagens55Vrachtwagens71Congestiebelasting (AUC)52Perioden zonder congestie59Variabiliteit in reistijd82Verkeersstroom personenwagens54Verkeersstroom vrachtwagens73Congestiebelasting (AUC) = cumulatieve congestie gedurende de dag (gewicht 50%). Perioden zonder congestie = uren per dag met vrij rijdend verkeer (gewicht 25%). Score 0 = elk uur verstopt.
225Ruwe gebeurtenissen / 1.000 ritten
Berlijn gaat voorop in de Index met de hoogste totaalscore (61), de enige stad waar beide dimensies hoger scoren dan 60. De polycentrische indeling zorgt voor een verdeling van de verkeersbelasting over het wegennet — in geen enkele route domineert congestie en geen enkel knelpunt bepaalt de werkdag. Voorspelbaarheid is waar Berlijn zichzelf verder onderscheidt: de variabiliteitsscore van 82 behoort tot de hoogste in het onderzoek. Vrachtwagenparken (71) presteren 16 punten beter dan personenvoertuigen (55).
Variabiliteit vrachtwagens: 95 — bijna perfecte voorspelbaarheid. De enige stad boven 60 op beide pijlers.

Amsterdam
Compact en doorstromend
59TotaalGemiddeldRang 2 van 7Hoe verkeer stroomt55Externaliteiten72Personenwagens55Vrachtwagens65Congestiebelasting (AUC)54Perioden zonder congestie44Variabiliteit in reistijd68Verkeersstroom personenwagens51Verkeersstroom vrachtwagens61Congestiebelasting (AUC) = cumulatieve congestie gedurende de dag (gewicht 50%). Perioden zonder congestie = uren per dag met vrij rijdend verkeer (gewicht 25%). Score 0 = elk uur verstopt.
356Ruwe gebeurtenissen / 1.000 ritten
Amsterdam behaalt zijn score door een heel ander model dan Berlijn. De compacte stedelijke vorm, kortere gemiddelde afstanden en geoptimaliseerde timing van verkeerslichten zorgen samen voor de beste externaliteitenscore in het onderzoek (72) — minder stationair draaien tijdens de rit dan in elke andere stad. Voertuigen kunnen zich netjes verplaatsen binnen het netwerk. Eén opmerkelijke hotspot: 13,7% van alle ruwe gebeurtenissen in de stad concentreert zich rond het knooppunt Schiphol — een oplosbaar infrastructuurprobleem, geen systemisch risico.
Op één na beste externaliteitenscore (72). Voertuigen rijden hier minder stationair dan overal elders behalve Rome.

Dublin
Vrachtwagenstad
49TotaalGemiddeldRang 3 van 7Hoe verkeer stroomt48Externaliteiten52Personenwagens43Vrachtwagens57Congestiebelasting (AUC)42Perioden zonder congestie42Variabiliteit in reistijd65Verkeersstroom personenwagens45Verkeersstroom vrachtwagens52Congestiebelasting (AUC) = cumulatieve congestie gedurende de dag (gewicht 50%). Perioden zonder congestie = uren per dag met vrij rijdend verkeer (gewicht 25%). Score 0 = elk uur verstopt.
315Ruwe gebeurtenissen / 1.000 ritten
De totale score van Dublin (49) maskeert een aanzienlijk onderscheid tussen voertuigtypen. Personenauto's scoren 43, waardoor de totale positie van de stad omlaag wordt getrokken. Vrachtwagens scoren 57 — een verschil van 14 punten dat de operationeel meest waardevolle bevinding is uit de gegevens van Dublin. Vrachtwagenbestuurders in Dublin maken effectief gebruik van daluren voor leveringen, waardoor activiteiten buiten de spitsuren plaatsvinden. Eén specifiek risico: de N7/Naas Road genereert 71% van de scherpe bochten in de bovenste hotspotcel.
De meest evenwichtige pilarenkloof — slechts 4 punten tussen doorstroom (48) en externaliteiten (52).

Rome
Langzaam maar doorstromend
48TotaalGemiddeldRang 4 van 7Hoe verkeer stroomt39Externaliteiten74Personenwagens37Vrachtwagens63Congestiebelasting (AUC)24Perioden zonder congestie28Variabiliteit in reistijd80Verkeersstroom personenwagens27Verkeersstroom vrachtwagens57Congestiebelasting (AUC) = cumulatieve congestie gedurende de dag (gewicht 50%). Perioden zonder congestie = uren per dag met vrij rijdend verkeer (gewicht 25%). Score 0 = elk uur verstopt.
393Ruwe gebeurtenissen / 1.000 ritten
Rome is de meest onverwachte uitkomst van het onderzoek. Het heeft de slechtste congestiescore (39) van alle steden, maar registreert de beste externaliteitenscore (74), de laagste verspilling als gevolg van stationair draaiende motoren en de grootste prestatiekloof tussen vracht- en personenwagenparken (+26) in het onderzoek. Het verkeer is traag, maar beweegt: voertuigen kruipen gelijkmatig voort in plaats van te stoppen en te starten. Voorspelbaarheid versterkt het plaatje (variabiliteitsscore 80): wagenparken die rond het bekende patroon plannen, werken betrouwbaarder dan de ruwe score aangeeft.
Beste externaliteitenscore van de hele studie (74). Grootste kloof vrachtwagens-personenwagens: +26 punten.

Paris
Vastgelopen maar voorspelbaar
37TotaalLaagRang 5 van 7Hoe verkeer stroomt30Externaliteiten58Personenwagens31Vrachtwagens46Congestiebelasting (AUC)16Perioden zonder congestie7Variabiliteit in reistijd82Verkeersstroom personenwagens26Verkeersstroom vrachtwagens37Congestiebelasting (AUC) = cumulatieve congestie gedurende de dag (gewicht 50%). Perioden zonder congestie = uren per dag met vrij rijdend verkeer (gewicht 25%). Score 0 = elk uur verstopt.
1.191Ruwe gebeurtenissen / 1.000 ritten
Parijs vormt een tegenstrijdigheid die duidelijk wordt uit de gegevens. Congestie van personenvoertuigen overschrijdt de drempelwaarde elk uur — nul perioden zonder drukte — maar de variabiliteitsscore van de stad is 83, een van de hoogste in het onderzoek. Congestie is constant, maar opmerkelijk consistent: een vastgelopen verkeerssituatie die zo voorspelbaar is dat deze planbaar wordt. Parijs genereert 1.191 ruwe evenementen per 1.000 ritten, het hoogste van alle steden; 78,5% betreft hard optrekken. Vrachtwagens in Parijs verspillen 18,2% aan brandstof door stationair draaien, de slechtste score in het onderzoek.
Uren onder de drempelwaarde voor personenwagens: 0. Congestie overschrijdt elk uur de kritieke drempelwaarde.

Londen
Een uitdaging op het gebied van planning
29TotaalLaagRang 6 van 7Hoe verkeer stroomt21Externaliteiten52Personenwagens29Vrachtwagens27Congestiebelasting (AUC)7Perioden zonder congestie0Variabiliteit in reistijd69Verkeersstroom personenwagens21Verkeersstroom vrachtwagens20Congestiebelasting (AUC) = cumulatieve congestie gedurende de dag (gewicht 50%). Perioden zonder congestie = uren per dag met vrij rijdend verkeer (gewicht 25%). Score 0 = elk uur verstopt.
462Ruwe gebeurtenissen / 1.000 ritten
Londen scoort laag op het gebied van efficiëntie (29), maar doet het aanzienlijk beter als het gaat om veiligheid. Het aantal ruwe gebeurtenissen van 462 per 1.000 ritten is aanzienlijk lager dan dat van Madrid of Parijs — abnormaal veilig gezien de infrastructuur. De uitleg ligt in het beleid: congestieheffing, actieve handhaving en lagere agressienormen hebben een veiligheidsrecord opgeleverd dat het wegennet alleen niet zou genereren. Londen is de minst brandstofefficiënte stad voor personenwagens met 15,60 L/100 km. Londen is een van slechts twee steden waar vrachtwagens minder goed presteren dan personenwagens.
De enige stad waar beide voertuigtypes onder 30 scoren. Laagste externaliteiten voor vrachtwagens (48).

Madrid
Onder druk
25TotaalLaagRang 7 van 7Hoe verkeer stroomt16Externaliteiten54Personenwagens28Vrachtwagens22Congestiebelasting (AUC)0Perioden zonder congestie0Variabiliteit in reistijd63Verkeersstroom personenwagens21Verkeersstroom vrachtwagens8Congestiebelasting (AUC) = cumulatieve congestie gedurende de dag (gewicht 50%). Perioden zonder congestie = uren per dag met vrij rijdend verkeer (gewicht 25%). Score 0 = elk uur verstopt.
1.088Ruwe gebeurtenissen / 1.000 ritten
Madrid staat onderaan de Index met de laagste algehele score (25) en de laagste congestiescore (16). Het congestieniveau overschrijdt elk uur de kritieke waarden voor beide voertuigtypen — er is geen beheersbare periode gedurende de bedrijfsdag. Wat Madrid bijzonder moeilijk maakt voor vrachtvervoerders, is de onvoorspelbaarheid die de congestie verergert. Vrachtwagenvariabiliteit (33) is de laagste in het onderzoek: de omstandigheden voor bedrijfsvoertuigen zijn niet alleen consistent slecht — ze zijn onregelmatig. Madrid is een van slechts twee steden waar vrachtwagens slechter presteren dan personenwagens.
Variabiliteit vrachtwagens: 33 — de laagste meting van de hele studie. Minder dan de helft van elke andere stad.
Personenauto's vs vrachtwagens
Hetzelfde wegennet levert zeer verschillende ervaringen op afhankelijk van het voertuigtype.
Gemiddelde score over alle steden: 36
Personenauto's ervaren de volledige piekcongestie zonder planningsflexibiliteit.
Gemiddelde score over alle steden: 51
Professionele routering geeft vrachtwagens een structureel voordeel in 5 van de 7 steden.
| Stad | Score personenwagens | Score vrachtwagens | Verschil | Beste prestatie |
|---|---|---|---|---|
Berlin | 55 | 71 | Vrachtwagens +16 | Vrachtwagens |
Amsterdam | 55 | 65 | Vrachtwagens +10 | Vrachtwagens |
Dublin | 43 | 57 | Vrachtwagens +14 | Vrachtwagens |
Rome | 37 | 63 | Vrachtwagens +26 | Vrachtwagens |
Paris | 31 | 46 | Vrachtwagens +15 | Vrachtwagens |
Londen | 29 | 27 | Personenwagens +2 | Personenwagens |
Madrid | 28 | 22 | Personenwagens +6 | Personenwagens |
De meerwaarde van wagenparkbeheer
Vrachtwagens overtreffen personenwagens in vijf van de zeven steden. Professioneel wagenparkbeheer produceert meetbaar betere resultaten.
Vrachtwagens profiteren van gestructureerde routeplanning, geplande vertrektijden, toegewijde vrachtinfrastructuur en vlootbrede data-analyse.
Londen en Madrid zijn de uitzonderingen — door bussenbaan-restricties, smalle straten en gecomprimeerde levervensters.
Stationair rijden analyse
Stationair rijden tijdens de rit meet de afval geproduceerd door voertuigen in het netwerk.
- €2.6M
Totale brandstofkosten stationair rijden over de geanalyseerde voertuigen — brandstof verbrand met de motor aan, zonder vooruit te komen.
- 15.60
L/100 km — Londense personenwagens, het hoogste verbruik van de studie. Parijs behaalt 6,51 L/100 km.
- 2.4×
Het verbruiksverschil tussen beste (Parijs, 6,51 L/100 km) en slechtste (Londen, 15,60 L/100 km) voor personenwagens.
Efficiëntiescore stationair rijden per stad
Externaliteitenscore (0–100) per voertuigtype — hoger = minder stationair rijden.
RomePersonenwagens69Vrachtwagens81Vrachtwagens +12
AmsterdamPersonenwagens69Vrachtwagens76Vrachtwagens +7
ParisPersonenwagens47Vrachtwagens73Vrachtwagens +26
DublinPersonenwagens39Vrachtwagens71Vrachtwagens +32
BerlinPersonenwagens60Vrachtwagens65Vrachtwagens +5
MadridPersonenwagens49Vrachtwagens62Vrachtwagens +13
LondenPersonenwagens54Vrachtwagens48Personenwagens +6
Gesorteerd op externaliteiten van vrachtwagens. Staven op dezelfde 0–100 schaal — direct vergelijkbaar.
Brandstofverbruik per stad
Liter per 100 km — lager = efficiënter.
ParisPersonenwagens6,51Vrachtwagens30,09
MadridPersonenwagens6,82Vrachtwagens31,14
RomePersonenwagens10,03Vrachtwagens29,52
BerlinPersonenwagens11,06Vrachtwagens31,82
AmsterdamPersonenwagens11,10Vrachtwagens32,27
DublinPersonenwagens11,97Vrachtwagens35,93
LondenPersonenwagens15,60Vrachtwagens36,75
Gesorteerd op brandstofverbruik personenwagens, van laagst naar hoogst. Groen = laagst verbruik, rood = hoogst verbruik.
Verspild brandstof stationair rijden per rit
Liter verbrand per rit stilstaand — motor aan, voertuig stilstaand.
RomePersonenwagens0,06Vrachtwagens0,22
MadridPersonenwagens0,06Vrachtwagens0,40
BerlinPersonenwagens0,07Vrachtwagens0,62
ParisPersonenwagens0,09Vrachtwagens0,66
AmsterdamPersonenwagens0,11Vrachtwagens1,27
DublinPersonenwagens0,15Vrachtwagens0,44
LondenPersonenwagens0,19Vrachtwagens0,46
Gesorteerd op stationair brandstof per rit voor personenwagens, van laagst naar hoogst. Amsterdam vrachtwagens (1,27 L) weerspiegelen wachttijd bij laadkades, geen rijverkeer.
Waarom Rome leidt ondanks ernstige congestie
Het verkeer in Rome is langzaam maar continu. Voertuigen kruipen langzaam in plaats van te stoppen en op te trekken. Bij 15 km/u is een voertuig in beweging — niet stationair.
Amsterdam bereikt zijn tweede positie via geoptimaliseerde verkeerslichten op het consistente kanalengridstelsel.
Waarom Londen de enige stad is waar vrachtwagens meer stationair rijden dan personenwagens
Bussenbaan-restricties, smalle straten, ULEZ-vereisten en geconcentreerde levervensters dwingen vrachtwagens in stop-and-go patronen. Personenwagens mogen busbanen gebruiken; vrachtwagens niet.
Veiligheid en ruwe gebeurtenissen
Ruwe rijgebeurtenissen — acceleratie, remmen en bochten nemen — gemeten uit GPS-telematiegegevens.
- 225
Berlijn — veiligste stad. Ruwe gebeurtenissen per 1.000 ritten, de laagste van de studie.
- 1,191
Parijs — de meeste gebeurtenissen per 1.000 ritten. 78,5% zijn harde acceleraties.
- 5.3×
Kloof tussen veiligste (Berlijn 225) en meeste gebeurtenissen (Parijs 1.191) per 1.000 ritten.
- 5/7
Steden waar efficiëntiescore en ruwe-gebeurtenissenrate samen evolueren.
- 225
BerlinEfficiëntie 61/100Hotspots verspreid over westelijke districten — geen enkel knelpunt. De meest voorspelbare stad van de studie.
- 315
DublinEfficiëntie 49/100De N7/Naas Road genereert 71% van de scherpe bochten in de bovenste hotspotcel — corridorspecifiek risico.
- 356
AmsterdamEfficiëntie 59/10013,7% van alle stadsevenementen concentreert zich bij het knooppunt Schiphol — locatiespecifiek en oplosbaar.
- 393
RomeEfficiëntie 48/100Langzaam maar doorstromend verkeer is veiliger dan stop-and-go. Een van de laagste ruwe-gebeurtenissenraten ondanks ernstige congestie.
- 462
LondenEfficiëntie 29/100Anomalie ↓ veiligerCongestieheffing, actieve handhaving en lagere agressienormen produceren een veiligheidsrecord dat het wegennet alleen niet zou bereiken.
- 1.088
MadridEfficiëntie 25/100Een bestuurder op het Madrileense gemiddelde zou 4,8× boven het Berlijnse gemiddelde zitten. De meeste variaties komen van het netwerk, niet de bestuurder.
- 1.191
ParisEfficiëntie 37/100Uitbijter ↑ meeste events78,5% van de gebeurtenissen zijn harde acceleraties — bestuurders trappen het gaspedaal gewoonlijk volledig in. De Périphérique dwingt constant invoegen.
Bron: GPS-afgeleide ruwe gebeurtenissen · Volledig jaar 2025 · Gesorteerd van veiligste naar meeste gebeurtenissen · Staven relatief aan de studiereeks (Berlijn 225 → Parijs 1.191).
Parijs — de uitbijter
1.191 gebeurtenissen per 1.000 ritten — de hoogste van de studie. 78,5% zijn harde acceleraties. Bestuurders trappen het gaspedaal volledig in vanuit elke stilstand. De Périphérique dwingt constant invoegen zonder beleidsmatiging.
Londen — de anomalie
462 gebeurtenissen per 1.000 ritten — opmerkelijk laag bij een efficiëntiescore van 29. Londons veiligheidsrecord is een beleidsprestatie, geen netwerkontwerp. Congestieheffing, actieve handhaving en lagere agressienormen compenseren de slechte infrastructuur.
Wat de data zegt over stadsgenormaliseerde benchmarking
Een bestuurder die gemiddeld 1.000 ruwe gebeurtenissen per 1.000 ritten heeft, zit op het stadgemiddelde in Madrid en ver daarboven in Berlijn. De meeste variaties komen van het wegennet, niet de bestuurder.
Het wegennet structureert wanneer voertuigen stoppen, hoe ze optrekken en wat de invoegsituatie is bij elke kruising.
Methodologische noot: Harde acceleratie-, rem- en bochtevenementen zijn afgeleid van GPS-positioneringsdata, niet van versnellingsmeters. Resultaten moeten worden geïnterpreteerd als relatieve vergelijkingen tussen steden. Bron: Geotab telematica, volledig jaar 2025.
Methodologie
Hoe de EMEA Urban Efficiency Score is opgebouwd.
De EMEA Urban Efficiency Score is een samengestelde metriek van 0 tot 100, gebaseerd op data van het volledige jaar 2025 van het Geotab-platform. Alle data is geanonimiseerd en geaggregeerd.
Personenwagens
Weerspiegelt de meerderheid van de wegvraag
Vrachtwagens
Legt commerciële logistieke efficiëntie vast
Totale stadscore
Hoger = efficiënter wegennet
Hoe het verkeer stroomt
Meet hoe gemakkelijk voertuigen zich door het netwerk verplaatsen. Bestaat uit drie subonderdelen: congestiebelasting, perioden zonder congestie en variabiliteit in reistijd.
Cumulatieve congestie gedurende de dag. Steden waar de congestie elk uur de 120% van de vrije doorstroom overschrijdt, scoren 0.
Uren per dag met vrij rijdend verkeer (congestie < 120%). Meer perioden zonder congestie maken betere operationele planning mogelijk.
Voorspelbaarheid van reistijden gedurende de dag. Lage variabiliteit, of het nu snel of langzaam is, maakt betere routeplanning mogelijk.
Externaliteiten
Meet de verspilling die wordt gegenereerd door voertuigen in het systeem, waarbij de nadruk ligt op stationair draaiende motoren gedurende de rit. Een hogere mate van stationair draaien duidt op congestie, slechte timing van verkeerslichten en knelpunten.
Minder stationair rijden = hogere externaliteitenscore. Een stad waar verkeer rijdt, zelfs langzaam, scoort beter.
Datanotities
Steekproef, geen volkstelling. Geotab-data vertegenwoordigt een steekproef van verbonden voertuigen. Scores weerspiegelen genormaliseerde vergelijkingen tussen steden.
Jaarlijkse analyse. Alle scores zijn gebaseerd op data van het volledige jaar 2025, waarbij seizoensvariaties en eenmalige evenementen worden gladgestreken.
Aggregatie op stadsniveau. Scores vertegenwoordigen het algemene stedelijke wegennet. Individuele corridors kunnen significant afwijken van het stadsgemiddelde.
GPS-afgeleide ruwe gebeurtenissen. Gebeurtenissen worden afgeleid van GPS-data, niet van versnellingsmeters. Resultaten moeten worden geïnterpreteerd als relatieve vergelijkingen tussen steden.
Samenstelling wagenpark. Ritvolumes weerspiegelen de samenstelling van Geotab-verbonden wagenparkens in elke markt.
Bron: Geotab telematica · Volledig jaar 2025 · Zeven Europese hoofdsteden: Berlijn, Amsterdam, Dublin, Rome, Parijs, Londen, Madrid · © 2025 Geotab Inc.